podłączenie

Mam pytanie czy przewód 6 kwadrat wytrzyma pobór napięcia ciągłego 15 kw jest on położony w tynku i ma długość ok 30 m. ale o ile czegoś nie pokręciłem, to policzyłem spadek napięcia i moc wydzieloną w postaci ciepła na przewodzie.
W przewodzie popłynie prąd 15kW/230V=65A, spadek napięca na 30m przy przewodzie 6mm2 wynosi 30*65/6/57 (57 to przewodnośc miedzi w odpowiednich jednostkach) co daje spadek napięcia 5,7V (chyba trzeba pomnożć przez 2 bo mamy dwa przewody faza i neutralny). Mnożąc prąd 65A przez spadek napięcia 5,7 otrzymujemy energię wydzieloną w postaci ciepła = 370W (lub raczej 740W).
I teraz pytanie ?
Mam taki oto mały problem,wykonawca zabudowy kuchennej uszkodził wąż od zmywarki(powrót),pierwsze użycie zmywarki zaczeło sie od powodzi,bo tenze wykonawca nie dokrecil przewodu zasilajacego wodnego i zakonczyl powodzia.Mala chwilke zajelo mi zlokalizowanie uszkodzenia,okazalo sie ze w wezu od powrotu jest dziura,widać,że prawdopodbnie przejechali po nim jakas piła i uszkodzili.
Do meritum,wykonawca,byl bardzo zdziwiony tym co sie stalo i powiedzial ze zorientuje sie co i jak z wezem i oddzwoni jeszcze tego samego dnia ... a byl to zeszly tydzien.
Na dzien dzisiejszy,waz otasmowalem tasma izolacyjna i jest szczelnie,bo kontroluje kazdorazowo jak uzywam zmywarki,pytanie tylko czy tak moze zostac,nie bardzo chce wyciagac zmywarke z zabudowy,bo to kupa roboty,a "fachowców" w domu juz nie chce ...
Czy spadek napięcia około 11,4V (5%) nie wpłynie negatywnie na pracę urządzenia? pewnie TAK
Czy ściana jest w stanie odprowadzić ciepło od "grzejnika" o mocy 740W, bez znaczacego wzrostu temperatury? myślę, że TAK Ależ żaden elektryk nie będzie łączył 15 KW na jedną fazę. Nie przypuszczam aby odbiornik (urządzenie) o takiej mocy miało jednofazowe podejście zasilania.

Komentarze

Popularne posty